Tésztafajták

Az olasz tésztákat alapvetően 5 csoportba lehet sorolni:

Megkülönböztetünk hosszú, apró, rövid és töltött tésztákat, valamint szalagtésztákat és tésztalapokat. A rengeteg fajtájú olasztészta közül a spagetti a legnépszerűbb és leghíresebb – ezen talán meg sem lepődünk. Viszont van pár meghökkentő tény a tarsolyunkban az olasz tésztagyártásáról! Tudtad, hogy:

• évente 3,5 millió tonna tésztát gyártanak Olaszországban?
• 139 tésztagyár üzemel a régióban?
• délen több tésztát fogyasztanak, mint északon?
• tájegységenként más lehet ugyannak a tésztának a neve?
• Az elmúlt tíz évben a globális tésztafogyasztás a duplájára nőtt, évi 9-ről 15 millió tonnára?

Az olasz tésztafajták nem a dizájn kedvéért léteznek megközelítőleg 300-350 féle formában: az olaszok azokat más és más receptekhez ajánlják.

1. Hosszú tészták


A hosszú tésztákhoz tartozik minden olyan olasz tészta, amely minimum 250 mm hosszú és kör keresztmetszetű. Őket további két alcsoportra lehet bontani: tömör és lyukas tésztákra. Előbbi a spagettinél vékonyabb, de tömör, míg utóbbi a spagettinél vastagabb, de lyukas a közepén.

Spagetti (olaszul spaghetti)

A tészta nevének jelentése: kicsi spárga. Eredete vitatott, viszont Szicília környékén született róla az első írásos jegyzék. A spagettit általában krémes és darabos mártásokhoz tálalják, de előfordul, hogy csak szimplán olívaolajjal meglocsolva kerül az asztalra.

Szélesmetélt (olaszul tagliatelle)

A tagliatelle az olasz tagliare szóból származik, jelentése: vágni. Ez a tésztafajta hosszú, lapos szalagokból áll. Az olaszok általában sűrű, húsokkal dúsított szószokhoz kínálják ezt a fajtát, de a spagettihez hasonlóan van, hogy szimplán bazsalikommal és paradicsommal teszik eléd az asztalra.
2. Apró tészták


Az apróté szták méretéről nevük is árulkodik: picik. Ezért legtöbbször levesbetétként vagy köretként funkcionálnak, valamint tésztasalátákba is szívesen teszik az olaszok.

Kagylótészta (conchigliette rigate)

A tészta olasz neve kagylócskát jelent. A kagylótészta több méretben is kapható, ez a legkisebb közülük. Bár többféle kagylóformájú olasz tészta is létezik, mégis ezt a változatot azonosítjuk a kagylótésztával. Aprótészta révén inkább levesbetétként érdemes használni.
3. Rövid tészták


Azok az olasz tészták tartoznak ebbe a kategóriába, amelyeket extrudálással készítenek, és 2cm hosszúak mindössze. Közülük is megkülönböztetünk csavart és csőtésztákat.

Orsótészta (olaszul fusilli)

Ahogy magyar neve is árulkodik, a tészta olasz neve orsócskát jelent. Ez az egyik olyan olasztészta fajta, amelyet előszeretettel színeznek is: spenóttal zöldre, tintahal tintájával feketére és céklával pirosra.

Tollhegy (olaszul penne)

A kreatív módon tollhegy becenevet hord, olasz tészta az egyik legismertebb és legnépszerűbb a spagetti után. Kinézete mögött valós indok lapul: nemcsak a dizájn miatt vágják libatoll szerűre, hanem mert így a tészta belső csőrésze nyitottá válik, és még bőségesebben magába tudja fogadni a mennyei olasz szószokat.
4. Töltött tészták


Az olasz töltött tésztákban az a legjobb, hogy csak egy kis szószt és sajtot igényelnek, így őket a legegyszerűbb összedobni. Ez praktikus, ha nincs kedvünk sokat a konyhában szöszmötölni, de akkor is, ha kevés időnk van egy mennyei ételt az asztalra tenni.

Cannelloni

A tészta olasz nevének jelentése utal külsejére: nagynád. Ebben a tésztában az a legnagyszerűbb, hogy könnyedén, nagy bíbelődések nélkül töltheted meg otthon is. Mindössze annyi a dolgod, hogy tetszőleges tölteléket készítesz, megtömöd vele a tésztacsöveket, felsorakoztatod őket egy tepsibe, ráöntöd a kedvenc szószod, és már mehet is a sütőbe!

Ravioli

Ez az egyik legismertebb, legimádottabb és az egyik legősibb olasz töltött tészta. Olasz neve mögött a becsomagolni jelentés lakozik. Érdemes kevésbé markáns ízvilágú szószt választani a raviolihoz, hogy ne nyomja el a töltelék ízét. A hússal töltött tésztákhoz illik a paradicsomos szósz, a sajttal töltöttekhez inkább valamilyen vajas vagy tejszínes változat.
5. Szalag tészták, tésztalapok


Ezekből az olasz tészta típusokból készülnek az úgynevezett rakottas ételek. Kiválóak arra, hogy egy alapvetően egyszerű ragut feldobjunk velük, hiszen csak olasztészta lapok közé kell rétegeznünk őket. Mi azért is imádjuk, mert egyszerre van meg bennük a krémes, belső puhaság és a külső roppanóság.

Lasagne

Mondanunk sem kell, hogy a lasagne az egyik leghíresebb tésztalapból készült olasz étel. A tészta maga lapos, széles és téglalapalakú, maximum 1-2 mm vastagságú. Készítésekor érdemes bő szafttal rétegezni, hogy a tésztalapok kellően megpuhuljanak a sütés alatt.

Szalag tészta (olaszul fettuccine)

Ez az olasz tésztaféle hasonlít a tagliatellére, csak attól picit szélesebb. Gyakorta kínálják különböző raguval, például marhából készült sugóval vagy hagyományos csirkeraguval. (forrás: receptműhely)
© Programozta: Szabó Béla, bgaszamtech@gmail.com Tel:+36706391926